Nasze komponenty
6.jpg

Dobra skóra to nie wszystko - nie da się uszyć torby wysokiej jakości używając do tego słabych komponentów. Wiedząc to dobrze, w Sartolane postawiliśmy tylko na te z najwyższej półki i chętnie mówimy o naszych dostawcach. Zasada, którą kierujemy się przy ich doborze, jest prosta: wybieramy tych, którzy dany komponent robią najlepiej.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć, jakich dokładnie elementów używamy do produkcji naszych toreb i dlaczego, albo po prostu jesteś ciekaw, jak rozpoznać zamek i okucia dobrej jakości, zapraszamy do przeczytania poniższego tekstu.

SUWAKI

Suwak - a potocznie mówiąc zamek - to element torby, który musi chronić jej zawartość, a przy tym wytrzymać setki lub nawet tysiące przeciągnięć rocznie, mierząc się przy tym często ze sporymi obciążeniami. Dobry suwak nie ma prawa się rozchodzić nawet przy bardzo wypchanej torbie*.

*Nie polecamy jednak przeprowadzać amatorsko takich testów - obciążenia przenoszą się na skórę i mogą pozostawić nieodwracalne ślady.

Suwak Raccagni Simmetrica
Suwak Raccagni Simmetrica


CZY KAŻDY ZAMEK TO YKK?

Choć wielu ludzi kojarzy zamek błyskawiczny właśnie z trzema magicznymi literami “YKK” (co jest uzasadnione, ponieważ ta japońska firma jeszcze w latach 90. kontrolowała ok. 90% rynku suwaków), nie znajdziecie tego loga na naszych torbach. Choć Japończycy dominowali rynek, jego ekskluzywny segment od zawsze był w rękach marek z Europy.

W naszych produktach postawiliśmy na suwaki włoskiej firmy Raccagni, która działa na rynku od lat 70. i obsługuje najwięcej marek luksusowych spośród wszystkich producentów w tej branży (m.in. Tom Ford, Gucci i Dior). My wybraliśmy je ze względu na jakość, ilość dostępnych wykończeń i kombinacji. 

Od 2016 roku w naszych torbacg używamy suwaków wyłącznie z najwyższej linii Raccagni - Simmetrica. To absolutnie topowa półka wśród szlifowanych suwaków. Wyróżniają się tym, że jak nazwa wskazuje, mają symetryczne “zęby”. Dzięki precyzyjnej konstrukcji, taki zamek w obie strony suwa się tak samo płynnie i nie zacina się, a jego żywotność to kilkadziesiąt lat płynnego działania bez awarii.

Niezawodność jest tu kluczowa - dzięki niej jeszcze nigdy nie mieliśmy reklamacji ze względu na uszkodzenie lub zużycie suwaka Raccagni w naszej torbie.

Detal suwak Raccagni
Tak wyglądają z bliska używane przez nas suwaki


ILE KOSZTUJE DOBRY SUWAK?

W naszym przypadku komponenty istotnie wpływają na końcową cenę torby. Cena niektórych elementów może zaskoczyć - koszt samego omawianego suwaka to ok. 60 zł na torbę, czyli tyle, ile bardzo tanie torby w całości mogą kosztować w produkcji! 

Wysoka cena jest jednak całkowicie uzasadniona, a wpływa na nią jakość, wspomniana już niezawodność, miejsce produkcji, ale też i estetyka - taki suwak po prostu wygląda znacznie lepiej. 

W przeciwieństwie do tanich suwaków, te używane przez nas nie falują się nieestetycznie wraz z taśmą, do której są przymocowane i pozostają zawsze równe i proste, a zęby i suwadło nigdy nie tracą pierwotnego koloru.

Warto dodać, że w naszych torbach kolor taśmy przy suwaku jest dopasowany do koloru użytej skóry. Wielu producentów, nawet jeśli wybiera drogie zamki, często oszczędza na tym elemencie, decydując się np. na czarną taśmę do każdego ze swoich produktów.

Spód torby z podstawkami SOOCCI
W torbach weekendowych stosujemy zawsze 6 podstawek


PODSTAWKI

To na nich opiera się cała torba. Te niepozorne, metalowe wypustki mają za zadanie chronić powierzchnię skórzanego denka przed zadrapaniami, brudem i wilgocią. 

W naszych torbach znajdziecie najbardziej wytrzymały typ podstawek. Każda z nich jest jednolitym odlewem ze stali nierdzewnej, a nie kawałkiem giętej blachy, przez co w praktyce uszkodzenie ich poprzez wygięcie czy zgniecenie jest praktycznie niemożliwe. Ich producentem jest firma SOOCCI, która odlewa dla nas także okucia.

Te podstawki są na stałe zakotwiczone w skórzanym spodzie torby, nie są klejone ani wkręcane. Dzięki temu też właściwie nie da się ich wyrwać, nie uszkadzając przy tym celowo kawałka skóry - co na szczęście jest niezwykle trudne do zrobienia.

SOOCCI okucia ze stali nierdzewnej
Okucia SOOCCI - jednolity odlew


OKUCIA

To często niedoceniany i zapomniany element, na którym spoczywa jednak duży ciężar.

Ten dosłowny - gdy trzymamy torbę za rączki lub przyczepiamy do niej pasek, to metalowe łączniki pośredniczą między kawałkami skóry i przenoszą obciążenie między uchwytem a torbą. 

Do tego ciężar estetyczny - ponieważ nawet torba z najlepszej skóry, a z tanimi okuciami, będzie wyglądać słabo. To jak z klamrą przy pasku - nawet najlepsza skóra nie uratuje tej w złym guście.

Od 2018 roku każdy egzemplarz torby Sartolane jest wyposażony w okucia produkcji firmy SOOCCI. To jednolite odlewy ze stali nierdzewnej, robione na nasze indywidualne zamówienie.

Stal nierdzewna to najlepszy materiał na okucia ze względu na swój wygląd i wytrzymałość. Elementy z niej wykonane nigdy nie będą łuszczyć się jak chromowany plastik. Będą się starzeć lepiej niż bardzo popularny na rynku znal (stop cynku i aluminium), od którego stal jest też wytrzymalsza. 

Tanie okucia stalowe są jednak zwykle gięte, przez co wyglądają mniej estetycznie (widoczna “przerwa”) oraz zdecydowanie gorzej przenoszą naprężenia, co może prowadzić do ich deformacji lub pęknięć. Półkę wyżej od nich są okucia skręcane, które mogą być już ładniejsze i są bardziej wytrzymałe. Żadna z tych opcji jednak nie może równać się z jednolitym odlewem - to rozwiązanie jest już praktycznie niezniszczalne w normalnych warunkach eksploatacji, nie posiada słabych punktów.

Podobnie jak w przypadku suwaków, nigdy nie mieliśmy przypadku reklamacji związana z uszkodzeniem lub zniszczeniem okucia SOOCCI w naszej torbie.

okucia stare złoto
Limitowana edycja naszej torby z komponentami w kolorze starego złota


PODSUMOWANIE

Od początku naszej działalności staraliśmy się stopniowo ulepszać nasze produkty, wybierając najlepsze z dostępnych komponentów na rynku. Obecna specyfikacja toreb utrzymuje się od 2019 roku i na ten moment można ją nazwać ostateczną - ciężko w tej chwili znaleźć lepsze odpowiedniki używanych przez naszych elementów.

Wierzymy, że w tym momencie nasze torby są w swojej najlepszej formie - dopracowane i skonstruowane tak, aby służyć jak najdłużej i łatwo poddać się renowacji. Jeżeli w przyszłości pojawi się jeszcze pole do zmiany na lepsze - możecie liczyć na to, że je wykorzystamy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl